10 chladivých tipov pre letné osvieženie

Pár krásnych letných dní prežite v pohode. Preto sme pre vás vybrali pár tipov, ako sa cítiť sviežo. Zaznamenali ste tiež, že v posledných rokoch si tá naša príroda robí, čo chce?


Že keď je teplo, ortuť teplomera sa vyšplhá na nepríjemne vysoké až zdravie ohrozujúce hodnoty? Ako si zachovať chladnú hlavu aj to ostatné? Ako uspôsobiť domácnosť a pripraviť telo na Vedro s veľkým V, ktorá čo nevidieť opäť udrie?

1. "Fresh" domácnosť

Udržať chladno v dome, ktorý je podpivničený a nachádza sa na vidieku, obklopený korunami stromov, ktoré mu poskytujú tieň, je ľahké. Nie všetci ale máme to šťastie, mnohí z nás sa musí uspokojiť s panelák, ktorý má ešte naviac okná na západ. Ako tu chladiť? Mohlo by vám pomôcť pár nasledujúcich rád.

2. Využite noc

V neskorých nočných alebo veľmi skorých ranných hodinách "proluftujte" celý byt. Ráno pred odchodom z domu zatvorte okná, ktorými by počas dňa presvitalo slnko, a zatemnite je pomocou závesov. Materiál môže byť ľahký, zvoľte napríklad organzu, bavlnu, ľan, satén či hodváb tmavších farieb. Snažte sa všetkými silami zamedziť prístup priamemu slnku. Okná možno tiež polepiť špeciálnou fóliou, ktorá zabráni prieniku tepla tým, že odrazí až 75% slnečnej energie.

3. Rozhýbte vzduch

Zaobstarajte si dobrý vetrák. Napoly vyhraté máte, ak sa podarí vám umiestniť ho na strop. Ale ani ten prenosný nie je od veci - rozptýli stojatý vzduch v miestnosti. Razantnejším riešením je klimatizácia. Lekárske odporúčanie znie: Nastavte ju maximálne o päť stupňov ktorej, ako je vonkajšia teplota, inak by vám hrozilo prechladnutie! Nevyhovuje Ak vám klimatizácia či elektrický vetrák, skúste to so starým dobrým vejárom - neverili by ste, ako "výkonne" je navrhnutý!

4. Preč so zdrojmi tepla

Televízia, počítač, tlačiareň - všetky tieto prístroje spotrebúvajú energiu aj v "spiacom" režime. Nestačí, že vám počas svojho "spánku" dokážu vytiahnuť ročne z vrecka až 2000 korún, ale vie aj celkom ohriať vzduch. Preto je vypínajte zo zásuvky a Zhasínajte.

5. Zelená džungľa

Živé zelené rastliny pôsobí priaznivo na psychiku, poskytujú tieň a fungujú ako prírodné čističky vzduchu.

6. Fontána ako pre Zuzanu

Domáce fontánky vzduch v miestnosti príjemne ochladí, nádobky naplnené vodou uchlácholia rozpálenú myseľ.

7. Pre hlboký spánok

Pokúsiť sa zaspať v horúcich letných dňoch často býva celkom umenie. Skúste dobrému spánku napomôcť niekoľkými trikmi. Funguje napríklad tento zaujímavý a pritom jednoduchý recept: Zhruba hodinku dve pred spaním si dajte do mrazničky malý vankúšik, zabalený do dvoch až troch igelitových sáčkov. Je potom krásne prechladnutia, čo je príjemné. Lôžkoviny cez deň nevystavujte slnečnému svitu, naopak ich umiestnite do najchladnejšej miestnosti v byte alebo v dome.

Používajte chladivé hodvábne alebo saténové obliečky, ktoré v horúcich dňoch funguje ako chladič. Ak je teplota v noci okolo 23 ° C, vystačíte s tenkou prikrývkou sa ak je vyššia ako 26 ° C, prikryte sa iba ľahkým ľanovým alebo bavlneným plachtou.

8. Ľadový nápoj nie je výhra

Aké nápoje vás "zastudí"? Najvhodnejšie sú kyslé, horké alebo zvieravé, servírované buď v izbovej teplote, alebo studené. Pokiaľ možno sa vyhnite väčšiemu množstvu ľadu. Neprospieva tráviacemu systému, nehovoriac o tom, že môžete dostať laryngitídu. Nadbytočnému odparovaniu vody z tela zamedzí všetko, čo chutí kyslo alebo až zvieravo. Nebojte sa do letného nápoja pridať potrebné kvapku vínneho octu, citrónu či limetky.

V krajinách Ďalekého východu ľudia po tisícročia postupujú podľa osvedčených pravidiel - vyháňajú rovnaké rovnakým. To znamená, že v horúcich dňoch popíjajú horúce nápoje, najčastejšie čaj.

9. Chladivé pitie

  • Ľadová káva alebo radšej frappé. Na rozdiel od tej čiernej horúcej toľko nedehydratuje. S maximálne dvoma kockami ľadu dokáže príjemne ochladiť.
  • Čierny čaj s ružovými plátkami a vanilkou, servírovaný studený s mliekom. Sťahujúce triesloviny priaznivo pôsobí na trávenie. Ružové kvety spoločne s vanilkou vám zdvihnú náladu!
  • Zelený čaj, horúci alebo vlažný, je výborným ochladzujúcim nápojom. Je plný katechínov - látok, ktoré majú priaznivé antioxidačné pôsobenie.
  • "Limonáda" z rozmixovaného melóna a ananásu s mätou, vynikajúce je aj vychladený odvar z medovky s lístkami verbeny alebo mladého boráku.
  • Mätový čaj je univerzálny. Najlepšie je veľa, veľa teplý - mäta otvára póry a všetka horúčosť sa dostane z tela von.

10. Telo vo vode

Tiež vám v lete natekajú nohy a sú ťažké? Ponorte ich do vaničky so studenou vodou s pár kvapkami citrónu alebo mätovej silice. Vaňa plná vlažnej vody je úžasným chladičom pre celé telo. Žiadna rýchla ľadová sprcha - urobí totiž pravý opak, rozprúdi krv a celý organizmus tak zahreje. Potrebujete ochladiť tvár? Pokryte ho natenko nakrájanými plátkami pomaranča, uhorky alebo citrónov. Zaobstarajte si rozprašovač, naplňte ho minerálkou, mätovým alebo meduňkovým odvarom a čas od času si osviežte tvár. Na zadnú časť krku si položte vlhký vreckovku. Na tomto mieste sa nachádza senzor telesnej teploty, a preto keď ho ochladíme, budete sa cítiť oveľa lepšie. Nechajte si tiecť chladnú vodu na zápästie po dobu 10 sekúnd. Schladí vás to na celú hodinu!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: