Hemoroidy - problém, ktorý veľmi bolí

Hemoroidy sú naozaj veľmi rozšíreným problémom, sprevádzaným nepríjemnými príznakmi, ako je svrbenie, bolestivé pálenie a krvácanie z konečníka. Napriek tomu sa väčšina postihnutých hanbia o tomto probléme hovoriť a vyhľadať pomoc.


Príroda nám vo svojej štedrosti ponúka široké spektrum prostriedkov, pomocou ktorých si môžeme pomôcť.

Čo sú to hemoroidy

Hemoroidy sú vlastne zväčšené kŕčové žily vo vchode do konečníka alebo priamo v konečníku. Žilami sa vracia do srdca krv zbavená kyslíka, ale niekedy gravitačný zákon tento návrat v dolnej polovici tela spomaľuje, takže sa krv v žilách hromadí, napína ich a oslabuje ich steny. Žily v konečníku sú obzvlášť citlivé, nie je to len preto, že sú v dolnej polovici tela, ale na rozdiel od ostatných žíl nemajú vo vnútri chlopne zabraňujúci spätnému toku krvi.

Máme dva typy hemoroidov - vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie hemoroidy okružujú vchod do konečníka a bývajú veľmi bolestivé. Vnútorné sa zase tvorí vnútri konečníka a spôsobujú bolestivosť pri návšteve toalety a často krváca.

Ako si môžeme pomôcť

Kvalitná strava je základ!
Jedálniček by sme mali obohatiť predovšetkým o vlákninu, aby bola stolica pravidelná a mäkká. Vhodný je prísun ovsených vločiek, ľanového semienka, kvalitného celozrnného pečiva, nelúpanej ryže. Ďalej strukovín, zeleniny a ovocia. Vypiť by sme mali 2,5 litra tekutín, predovšetkým pramenitej neperlivej vody, zeleninových štiav, rastlinných mliek.

Pri hemoroidoch sa osvedčila konzumácia vodnatej zeleniny

Pri ťažkostiach s hemoroidmi je vhodné si denne dopriať zeleninu bohatú na vodu, ako je melón, kyslá kapusta, repa, reďkovky, mrkva, uhorka, cuketa, tekvica, paradajka, patizón, cibuľa.

Čo z jedálnička vylúčiť

Na minimum by sme mali obmedziť alebo najlepšie úplne vylúčiť konzumáciu bieleho rafinovaného cukru, bielej múky, mäsa, mliečnych výrobkov (okrem kvalitných jogurtov a kysaných produktov).

Bylinky a hemoroidy

Komonicové víno

Tento liek pomáha tzv riediť krv, a preto je vhodný pri zdravotných problémoch tohto druhu.
Potrebujeme: 1 l kvalitného červeného vína, 10 g komonice
Postup: Liečivú bylinu zmiešame s vínom a všetko necháme 14 dní v teple lúhovať. Nesmieme zabudnúť 2 x denne pretrepávať. Po uplynutí tejto doby precedíme, hotové víno nalejeme do tmavej pohára a užívame 3 x denne 1 čajovú lyžičku pred jedlom až do úplného spotrebovania.

Čo popíjať pri týchto ťažkostiach

Zeleninový koktail pri zlatej žile

Potrebujeme: 1 dl šťavy z mrkvy, 1 dl šťavy z arónie, 1 dl šťavy z rakytníka, 1 dl šťavy z červenej repy
Postup: Všetky uvedené ingrediencie zmiešame a môžeme popíjať. Tento nápoj popíjame po dobu 4 týždňov.

Čaj na spevnenie ciev

Potrebujeme: 1 lyžicu pohánky lámanka, 1 lyžicu rakytníka, 1 lyžicu šípok
Postup: Pohánku a plody umyjeme horúcou vodou, potom ich vložíme do kanvice a všetko zalejeme 0,5 litrom vriacej vody a necháme 10 minút odstáť. Potom scedíme cez jemné sitko, plody vytlačíme a je hotovo! Čajík popíjame 3 x denne po dobu 30 dní.

Pozor na zápchu!

Hlavnou zásadou predchádzania a tiež nezhoršovania stavu hemoroidov je pravidelné vyprázdňovanie. Na toaletu teda chodíme ihneď, akonáhle pocítime nutkanie. Zadržiavanie vedie k zápche, pri tej musíme pochopiteľne viac tlačiť, a to je priama cesta, ako si privodiť či zhoršiť tieto problémy.

Očista čriev - totálna úľava

Nájdeme si deň, v ktorom si môžeme dopriať kľudový režim, kedy nemusíme vychádzať von ani prijímať návštevy.
Potrebujeme: 1 fľaša Zajačie kyselky horké, 2-3 lyžice ľanového semena
Tip: Dva dni pred touto detoxikáciou je dobré konzumovať len ľahká najlepšie zeleninové či obilninové jedlá. Postup: Ráno nalačno počas dvoch hodín vypijeme celú fľašu Zajačie kyselky horké a následne navštevujeme toaletu, kým sa črevá úplne nevyčistí. Táto očista netrvá viac ako 2,5 hodiny.

Šťava z kyslej kapusty pomáha pri zápche

Kyslá kapusta má úžasné čistiace účinky. Pri problémoch so zápchou si môžeme pomôcť jeho pojedaním či popíjaním šťavy. Postup je jednoduchý - ráno a večer zjeme 3 lyžice kapusty alebo vypijeme 1 dl šťavy z neho zriedenou s 2 dl vlažnej vody.

Ľanové semienko rozhýbe črevá

Ľanové semeno výborne ošetruje črevnú sliznicu a chráni ju. Pri problémoch so zápchou užívame pravidelne 5 x denne 1 lyžičku nadrcených ľanových semienok, ktoré zapijeme 3dl vlažnej vody a úspech je zaručený.

Prírodné preháňadlo

Večer naložíme 7 - 10 bio sušených sliviek do čistej vody a ráno je nalačno zjeme a zapijeme vodou, v ktorej boli naložené. Toto veľmi účinné preháňadlo môžeme podávať v menšom množstve aj deťom.

Na hemoroidy platí striedanie odpočinku a pohybe

Odpočinok s nohami vo zvýšenej polohe je ideálnym pomocníkom pre nervstvo a pôsobí tiež dobre na hemoroidy. Análny oblasť nie je v tejto pozícii vystavená tlaku a zároveň sa lepšie prekrvuje. Tento relax by sme si mali dopriať aspoň pol hodiny denne a môžeme ho skombinovať s príjemnou hudbou a zapálenú aromalampou. Vhodnými éterickými olejčeky sú levanduľa, medovka, citrón, mandarínka.

Dôležitý je aj pohyb, pretože celkovo harmonizuje telo, posilňuje svaly, urýchľuje krvný obeh, látkovú výmenu a odbúrava stres. Ideálna je joga, kalanetika, pillates, ale aj turistka, cyklistika, lyžovanie, plávanie alebo tanec. Každý aj najmenší pohyb je veľmi užitočný, pretože prispieva k prekrveniu i stabilizáciu psychiky tela.

Čoho by sme sa mali vyvarovať

Keď niekto musí dlho sedieť, rozhodne musí tiež stať. Po každej hodine strávenej na stoličke si urobme päťminútovú prechádzku. Pretože akonáhle sa postavíme, okamžite sa uvoľní tlak na konečník, čo je jedna z príčin vzniku hemoroidov. Rovnako zdvíhanie ťažkých bremien vyvoláva tlak na konečník.

Ako postupovať pri akútnych ťažkostiach

Čajový sáčok proti bolesti a svrbenie

Vonkajšie hemoroidy upokojí čajový sáčok so zeleným alebo čiernym čajom. Pripravíme si ho tak, že čajový sáčok na 2 minúty namočíme do teplej vody a potom si ho priložíme na patričné ??miesto a necháme 10 minút pôsobiť.

Dubová kôra má sťahujúce účinky

Osvedčená je aj sedací kúpeľ v náleve z dubovej kôry, najlepšie vlažné. Pripravíme si ju tak, že 4 lyžice kôry prelejeme 2 litre vody, všetko privedieme k varu a potom ešte varíme pod dobu 7 minút. Následne odstavíme a necháme 15 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby, precedíme, nalejeme do nádoby určenej na kúpeľ, pridáme vodu a je hotovo. Kúpeľ by mal trvať 10 minút.

Morská soľ má hojivé účinky

Blahodarne pôsobí aj sedacie kúpele s morskou soľou (najlepšie zase zo soľou z mŕtveho mora). Pripravíme si ju tak, že 1 hrsť soli prelejeme 3 litrami teplej vody.

Zemiakový obklad na hemoroidy

Prekvapivo účinné sú teplé obklady zo strúhaných zemiakov, majú upokojujúce a sťahujúce účinky.

Čapíky z vitamínov E

Vitamín E sa môže pýšiť hojivými a regenerujúcimi účinkami na pokožku i sliznice. Veľmi prospešné je použitie kapsúl vitamínu E ako čapíkov. Návod na použitie - kapsulu si 2 x denne zavedieme priamo do konečníka a necháme účinkovať. Tento postup prevádzame po dobu 5 dní.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: