Křečáky chráňte v lete pred slnkom

Vystavovať sa slnečným lúčom je síce pre mnohých veľmi príjemné, ale nie je to ten najlepší nápad. A to nielen z dôvodu rizika vzniku rakoviny kože, ale tiež kvôli prípadným kŕčovým žilám. Ak trpíte, je nerozumné s nimi zdržiavať dlhšiu dobu na slnku.


Čo sa môže stať

  • Slnečné lúče oslabujú vrstvy pokožky, takže je potom menej schopná vyrovnať sa s problémami spojenými s kŕčovými žilami či metličkami.
  • Tieto metličky sa vyskytujú nielen na dolných končatinách, ale aj na stehnách, na bruchu, hrudníku a tiež na tvári.
  • Ich vznik je spôsobený nedostatočnosťou spojivového tkaniva a je dôležité im predchádzať.
  • Lenže práve zvýšená expozícia slnečných lúčov môže vznik metličiek podporiť.

Ako lúče škodia

Hoci neexistuje stopercentná prevencia, môžete minimalizovať vznik metličiek a kŕčových žíl. Častý a dlhý pobyt na slnku totiž vysúša a poškodzuje pokožku, ktorá potom stráca kolagén. Ten je zodpovedný za plasticitu kože, a ak kolagén chýba, nie je dostatočne chránená a nemôže aktívne pracovať. Akonáhle pokožka nie je elastická a nemôže sa rozpínať, aby sa mohla krv v žilách pohybovať, začnú sa vytvárať kŕčové žily.

Pozor na pigmentáciu

Jedným z ďalších problémov, ktoré spôsobuje zvýšená expozícia slnka na kŕčové žily a metličky, je neprirodzená pigmentácia na pokožke. Čím viac sa budete slniť, tým viac pigmentácie sa bude na vašej koži tvoriť. Vyhýbajte sa slnku najmä v čase medzi 10. a 15. hodinou a používajte opaľovacie krémy s vysokým UV filtrom.

Dobrá starostlivosť sa oplatí

Ak ste sa v minulosti často opaľovali a používali namiesto kvalitných opaľovacích krémov len "detské" olejčeky, potom ste zrejme dovolili slnečným lúčom, aby vnikli do pokožky a poškodili ju. Vaša koža už pravdepodobne nikdy nebude taká ako predtým, ale s pomocou kvalitných kozmetických prípravkov môžete zachrániť, čo sa dá. Existujú špeciálne krémy na kŕčové žily alebo prípravky, ktorými môžete metličky zakryť a pokožku opticky omladiť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: