Lacné čaje obsahujú vysokú koncentráciu fluoridu a ich nadmerná konzumácia môže škodiť

Britskí biochemici z University of Derby varujú pred nadmernou konzumáciou lacných čajov. Podľa ich analýz totiž najlacnejšie a supermarketovej značky a veľké balenia čajov obsahujú vysokú koncentráciu fluoridu.


Ak človek skonzumuje denne viac ako štyri miligramy tohto prvku

Môže to viesť k poškodeniu zubov, kostí a obličiek. Fluorid je pre zdravie zubov a kostí nevyhnutný. Ako už to tak ale býva, všetkého veľa škodí. A nadbytok fluoridu vedie k zdravotným problémom - bolestiam kĺbov, oslabenie svalov, osteoporóze, krehkosti zubov a obličkovým poruchám. Profesori ARADHANA Mehraová a Paul Lynch z University of Derby analyzovali obsah fluoridu v lacných čajoch, ktoré predávajú supermarkety za výhodnú cenu v ekonomickom balení. Väčšina týchto vreckových čajov obsahovala vysokú koncentráciu fluoridu. A konzumáciou štyroch šálok tohto čaju denne dostáva človek do seba denne 75 až 120 percent odporúčanej dennej dávky fluoridu.

A prečo obsahujú lacnej čaju toľko fluoridu?

Jednoducho preto, že sú vyrábané z najstarších listov čajovníka čiže kamélie čínskej. Čajovník má tendenciu nasávať fluorid z pôdy do seba. A staré drevo a listy obsahujú vysokú koncentráciu tohto prvku. Kým púčiky a mladé lístky len veľmi málo. Pri triedenie čaju v sušiarňach sú mladé lístky odobraté na najkvalitnejšie a najdrahšie čaju. Naopak najstaršie listy putujú na tie lacnej sáčkové. Preto tieto čaje obsahujú viac fluoridu než drahšie sypaný čaj z mladých lístkov. "Ak človek konzumuje veľké množstvo čaju každý deň, mal by sa vyhnúť lacným nálevom zo sáčku. Viac ako tri vrecúška denne už môžu totiž škodiť,"tvrdia autori štúdie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: