Liečivá sila stromov - skúste prijať ich energiu

Stromy obklopujú človeka a človek prechádza medzi stromami. Stromy pôsobí na človeka a on zase pôsobí na stromy. Či chce alebo nechce, musí s nimi žiť, musí na ne reagovať.......


Stromy a naši predkovia

Vo všetkých kultúrach nadväzovali ľudia so stromami kontakty, žiadali ich o rady, odovzdávali im svoje emócie, prosby a želania. Uctievali ich a považovali za prostredníkmi medzi nebom a zemou.

Les je balzam na dušu

Stromy obklopujú človeka, vytvárajú nádherné zoskupenie - lesy, kde môžeme nájsť pokoj, stratenú energiu a vnútornú harmóniu. Človek vydáva kysličník uhličitý a stromy ho premieňajú v kyslík. Keby prestali existovať, onedlho by sme zomreli. Každý strom má liečivé aj harmonizačné účinky.

Lipa - strom lásky, vernosti a bezpečie

Lipa malolistá sa stala svojou mohutnosťou a krásou ospevovaným symbolom Slovanov. Pri jej rozkvetu sa omamne line po krajine silná vôňa a ide počuť bzukot včiel. Lipa sa môže dožiť až tisíce rokov. V ich vysokých korunách radi hniezdia vtáci. Aj pre nich znamená tento strom pokoj a pohodu.

Liečivé účinky lipy Drogou je kvet i list. Čaj z lipového kvetu je vynikajúci liek pre všetky choroby z prechladnutia a chrípky. Jeho hlavnou liečebnou vlastnosťou je silný močopudný účinok a schopnosť znižovať horúčku. Výskumy zistili, že deti sa z chrípky zotavili oveľa rýchlejšie a bez komplikácií, keď píly lipový čaj, ako keď bola nasadená antibiotiká. Pre deti je lipa mimoriadne vhodná, pretože im posilňuje imunitný systém a zároveň upokojuje organizmus a dobre po nej spí. Ďalej riedi krv, čo je výbornou prevenciou srdcových ochorení a zápalu žíl. Lipový čaj je tiež veľmi účinný pri močových a obličkových ťažkostiach.

Lipový čaj Potrebujeme: 1 lyžicu lipových kvetov, 3 dl vriacej vody
Postup: Kvety prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 15 minút lúhovať. Potom precedíme a po dúškoch vypijeme.

Gaštan - strom stability a krásy

Pagaštan konský je jedným z najznámejších stromov. Dorastá do výšky až tridsať metrov a darí sa mu v hlbokej a na živiny bohatej pôde. Latinské meno hippocastanum poukazuje na fakt, že plodov pagaštanu sa predtým používalo na liečbu dýchavičných koní. Preto sa tomuto stromu tiež hovorí konský gaštan. Pagaštan kvitne v máji a jeho plody dozrievajú koncom septembra alebo začiatkom októbra. Krásu rozkvitnutého pagaštanu výborne vystihuje jeho maďarské pomenovanie "bukrétafa", čo v preklade znamená - strom-kytice, asi tá najväčšia, akú si vieme predstaviť.

Liečivé účinky gaštanu

Drogou je plod, kvet a kôra. Asi najdôležitejšou látkou obsiahnutou vo všetkých častiach pagaštanu je oxikumarinový glykozid aesculin. Ďalej sú prítomné saponín aescín (pôsobí adstringentne, ale vo väčších dávkach je jedovatý), flavonoidy, éterický olej, pektín a ďalšie. Všetky 3 drogy majú protizápalový účinok, odstraňujú opuchy, priaznivo ovplyvňujú pevnosť a elasticitu ciev. Používajú sa pri liečbe kŕčových žíl, hemoroidov, pri trombóze. Ďalej pomáhajú pri reumatizme, natrhnutých šľachách a svaloch, odhlieňuje dýchacie cesty. Z plodov pagaštanu sa vyrába homeopatický prostriedok Aesculus hippocastanum, ktorý lieči vredy predkolenia, suché katary a hemoroidy. Kumarín sa používa ako jedna zo zložiek opaľovacích krémov, pretože táto látka účinne chráni pred ultrafialovým žiarením.

Nosme pri sebe gaštany

Úplne originálne, ale veľmi účinné je nosenie 4 suchých plodov vo vrecku. Pomôžeme si tak od bolestí kĺbov a chrbtice. Účinné sú do doby, než úplne stratí svoj lesk.

Dub - symbol sily, štátnosti a odolnosti

Dub je právom považovaný za kráľa stromov. Jeho korene siahajú tak hlboko, ako je široká jeho koruna. Podľa jednej gréckej báje bol dub prvým stromom, ktorý bol stvorený az ktorého sa potom narodili ľudia. Keltskí druidi veštili zo šumenie jeho listov v tzv posvätných dubových hájoch.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: