Na kŕčové žily platí bylinky, kvalitná strava, oddych i pohyb

Problémy so žilovým systémom nie sú v našej populácii nijako výnimočné. Ako na tento zdravotný problém pomocou byliniek a takmer bez chémie, si povieme v dnešnom článku, ktorý bude plný rád.


Na úvod trochu anatómie

Žily majú za úlohu odvádzať krv z dolných končatín smerom k srdcu. K tomu účelu existujú chlopne, ktoré bránia spätnému toku krvi. Keď však oslabená stena žily povolí, jej priemer sa následne rozšíri, chlopne prestanú doliehať a nestačí zabrániť spätnému toku. Krv potom svojou vlastnou váhou zdržiava rýchly návrat k srdci.Na žilových stenách sa začnú vytvárať také výklenky, v ktorých sa začne krv Mestna a už sa nezúčastní obehu. Výsledkom je to, že nahromadená krv nemá dostatok kyslíka a tak začne dochádzať ku komplikáciám, zápalom, zdurenie aj bércovým vredom.

Čo ešte ovplyvňuje vznik kŕčových žíl

Na vzniku varixov sa podieľajú aj ďalšie vplyvy - nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, tehotenstvo, dlhodobé státie či sedenie, obezita, zlé stravovacie návyky, fajčenie, užívanie hormonálnych prípravkov. Postihnutí si potom okrem estetického problému sťažujú na opuchy, pocity ťažkých unavených nôh, pálenie, svrbenie, štípanie alebo veľkú citlivosť až bolestivosť.

Kŕčové žily z pohľadu alternatívnej medicíny

Z pohľadu alternatívnej medicíny sú kŕčové žily dôsledkom nerovnováhy v pečeni a slezine. Tieto orgány spoločne so srdcom zodpovedajú za elasticitu cievnych stien, zásobujú ich z potravy premenenými živinami. Ich oslabenie býva spojené s nadmierou psychickej záťaže a zlej výživy, kde prevláda nadbytok mäsa, prepálených tukov, kravského mlieka, bielej múky a cukru. Cievnej steny nie sú vyživené, krehnú, ochabujú, vznikajú modriny a kŕčové žily.

Liečba kŕčových žíl a bylinky

Bylinky sú výbornou prevenciou aj liečbou kŕčových žíl. Môžeme ich užívať vo forme čaju, tinktúry i mastí.

Čaj na kŕčové žily

Potrebujeme: 1 lyžicu púpavových listov, 1 lyžicu rebríčka, 1 lyžicu slezu, 3 dl vriacej vody
Postup: Bylinky prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 10 minút lúhovať, potom precedíme a popíjame po dúškoch. Táto pitná kúra by mala trvať 6 týždňov.

Rutín je ochrancom žíl

Kvalitu žilového systému podporuje rutín, ktorého významným zdrojom je pohánka, čierne ríbezle a arónie (čierna jarabina).

Začnime deň s pohánkovým čajom!

Potrebujeme: 1 lyžicu pohánky lámanka (nasekaná pohánka, v tejto podobe sa dá kúpiť), 3 dl vriacej vody
Postup: Pohánku prelejeme vriacou vodou a všetko necháme 20 minút lúhovať, potom precedíme a vzniknutý čaj vypijeme. Ideálna doba popíjanie je 6 mesiacov.

Nápoj na povzbudenie krvného obehu a spevnenie žíl a ciev

Potrebujeme: 2 dl šťavy z arónie, 2 dl šťavy z červenej repy, 1 dl šťavy z rakytníka, 1 dl šťavy z citróna
Postup: Všetky uvedené prísady zmiešame dohromady a popíjame denne po dobu 6 týždňov.

Albena - cenná časť kôry citrónu

Vnútorné citrónová kôra - Albena, je bohatá na rastlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, ktorý účinne posilňuje a znižuje bolestivosť stien žíl a vlásočníc. Môže byť teda účinnou pomocou aj prevenciou kŕčových žíl. Pre konzumáciu používame citróny v bio kvalite.

Nápoj z citrónovej kôry

Chemicky nechránenú vnútorné kôru z 1 citróna rozmixujeme v 3 dl vody a vypijeme po dúškoch.

Rastlinné oleje prospievajú celému organizmu

Úžasné posilňujúce aj protizápalové účinky vykazujú omega-3 a omega 9 nenasýtené mastné kyseliny. Môžeme ich nájsť v ľanovom, tekvicovom či pupalkový olej.

Odporúčané užívanie:
1 x denne 1 lyžičku z každého vyššie uvedeného oleja

Dbajme na dostatočný odtok lymfy

Varixy možno upokojiť lymfatickou masážou, touto technikou totiž odčerpáme prebytok lymfy a rozprúdime tak krvný obeh. Metóda je to síce veľmi účinná, ale nerieši priamo príčiny, skôr pomáha prechodne odstrániť príznaky.

Masáže uľaví končatinám

Preventívne masírujeme nohy v oblasti lýtok nechtíkovou masťou. Pri akútnych bolestiach a pri začínajúcom zápale je výborná kombinácia tvarohu a nechtíkovej masti. Obe ingrediencie zmiešame a vzniknutú zmes priložíme na boľavé miesto a necháme 2 hodiny pôsobiť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: