Nenechajte si prekyslením organizmu ničiť zdravie. Vieme, ako to riešiť!

Väčšina našej populácie vraj trpí prekyslením organizmu... Pritom správny pomer kyselina zásad v tele má silný vplyv na naše zdravie. Ako si s tým teda máme poradiť? Tak to si povieme v dnešnom článku...


Čo vlastne spôsobuje prekyslenie

Prekyslenie organizmu spôsobujú predovšetkým nevhodné stravovacie návyky s príliš mnohými živočíšnymi produktmi, ktoré vytváranie kyseliny - mäso, vajcia, mliečne výrobky. Potom aj biela múka, cukor, káva, alkohol, sladené limonády... Ďalej potom aj sedavý spôsob života, stres, nedostatočný pitný režim, minimum pohybovej aktivity na čerstvom vzduchu a znečistené prostredie.

Ako spoznáme, že je náš organizmus prekyslený

Prekyslený človek je stále bez energie, unavený, zle sa sústredí, trápi ho žalúdočnej nevoľnosti, častá zápcha či naopak hnačka, bolesti kĺbov, migrény, kožné alergie, oslabená imunita.

Kam až môže zájsť dlhodobé prekyslenie organizmu

Ak nám správne funguje hospodárenia so zásadami a kyselinami, môžu procesy látkovej výmeny prebiehať optimálne a cítime sa úžasne. Ak však dôjde k najmenšiemu zakolísania, objavia sa zdravotné problémy. Zo začiatku mierne, ale pri dlhodobom prekyslení prichádza aj závažné. Prekyslenie organizmu spôsobuje celkové predčasné starnutie.

Čo sa deje v organizme pri prekyslení

Organizmus nasadzuje veľké úsilie, aby udržal pomer zásad a kyselín v harmónii. Prekyslenie núti telo, aby si z životne dôležitých orgánov a kostí "vypožičiavali" minerály, ako je vápnik, horčík, draslík a sodík, ktoré sú potrebné na neutralizáciu kyseliny a jej bezpečné odstránenie z tela. Ak je prekyslenie dlhodobé, organizmus sa vyčerpá a je v oslabenom stave. Prekyslenie tak vytvára prostredie, ktoré napomáha vzniku chorôb.

Ktoré potraviny sú kyselinotvorné

 • - Mäso i ryby, údeniny
 • - Mlieko a mliečne výrobky
 • - Vajíčka
 • - Obilie
 • - Cukor a umelé sladidlá
 • - Stužené tuky
 • - Alkohol
 • - Káva
 • - Lieky

Ktoré potraviny sú zásadotvorné

 • - Ovocie
 • - Zelenina
 • - Ľanové, slnečnicové, tekvicové semienka, mandle, sezam, oriešky
 • - Bylinky, zelený čaj, rooibos, honeybush, lapacho
 • - Ryža, amarant, pohánka, pšeno, jačmeň, špalda
 • - Morské riasy, zázvor, škorica

Ako odkysliť organizmus

Spôsobov je niekoľko, pre inšpiráciu uvádzam pár jednoduchých receptúr, ktoré môžeme vykonávať súbežne...

Pravidelná detoxikácia - základ správneho fungovania organizmu

Nájdeme si deň, v ktorom si môžeme dopriať kľudový režim, kedy nemusíme vychádzať von ani prijímať návštevy. Pri tejto očiste používame Zajačie Kyselku horkú, pretože má silne laxatívne účinky, ale zároveň nespôsobuje kŕče v črevách.

Potrebujeme: 1 fľaša Zajačie kyselky horké (dá sa kúpiť v lekárni)

Postup: Ráno nalačno behom 2 hodín vypijeme celú fľašu Zajačie kyselky horké a následne navštevujeme toaletu, kým sa črevá úplne nevyčistí. Táto rýchla detoxikácia netrvá dlhšie ako 2,5 hodiny. Popoludní už môžeme konzumovať ryžu, dusenú zeleninu či ľahkú polievku a nesmieme zabudnúť vypiť 2,5 litra čistej neperlivej vody.Tuto očistu si môžeme vykonávať 1 x mesačne.

Odkyselující ľanové kúra

Táto kúra by sa mala vykonávať po dobu 14 dní. Nápoj odporúčam vypiť vždy večer, okolo 18 hodiny.

Potrebujeme: 1 lyžicu ľanového semena, 0,5 litra vriacej vody

Postup: Semienko zalejeme vriacou vodou a všetko necháme 10 hodín odpočívať, potom vypijeme.

Citrónová šťava zatočí s prekyslením organizmu

Pri prekyslení žalúdka užívame 3 x denne 1 čajovú lyžičku čerstvej citrónovej šťavy.

Čajík na odkyslenie tela

Potrebujeme: 1 lyžičku zemežlče, 1 lyžičku ľanu, 1 lyžičku koreňa sladkého drievka, 1 lyžičku mäty perné, 1 lyžičku feniklových semienok, 0,5 litra vriacej vody

Postup: Bylinky zalejte vriacou vodou a všetko necháme 15 minút lúhovať. Potom precedíme, nalejeme do termosky a popíjame počas dňa. Táto pitná kúra by mala trvať 4 týždne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: