Pripravte sa na letné cestovanie. Ako sa vyhnúť črevným ťažkostiam?

S letom prichádza čas dovoleniek a ciest nielen za morom a slniečkom. Cestovanie s črevnými zápalmi môže byť problematické. So správnou prípravou nemusí ale ani ochorenie čriev znamenať žiadne obmedzenia.


Dovolenka bez komplikácií

Všetci cestovatelia sú ohrození tzv "cestovateľskými hnačkami". Pre pacientov s chorými črevami to platí dvojnásobne. Väčšinou sú vyvolané vodou, v ktorej môžu žiť nášmu organizmu neznáme baktérie alebo aj škodlivé vírusy a parazity. Venujte preto pozornosť niekoľkým tipom, ako sa tejto nepríjemnej komplikáciu vyhnúť:

  • Pite len balenú vodu.
  • Vyhnite sa nápojom s ľadom.
  • Používajte balenú vodu aj na čistenie zubov a umývanie ovocia a zeleniny.
  • Odolajte kopčeková zmrzline, aj tá je plná vody.

V prípade, že ste sa problémom so zažívaním predsa len nevyhli, dodržiavajte pitný režim. Obzvlášť v lete je váš organizmus ohrozený dehydratáciou.

Kuchýň proti zápalu

Ak trpíte črevnými zápalmi, mali by ste dobre vyberať, aké destinácie navštívite. Cesta k Stredozemnému moru je príjemnou a zároveň zdraviu prospešnú variantom. Táto oblasť je medzi milovníkmi dobrého jedla vyhlásená. Tamojšia kuchyňa je chutná a zdravá. Teraz sa ukazuje, že je vhodná aj pre pacientov s črevnými zápalmi. Obsahuje totiž množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú protizápalové účinky. Navyše jej základom sú čerstvé morské ryby, ktoré sú pre pacientov s ochorením čriev veľmi vhodné.

Domáca príprava

Ešte pred odchodom navštívte svojho lekára a informujte ho o svojich plánoch. Nechajte si predpísať dostatočné množstvo liekov na celú dobu pobytu. Je dobré sa naučiť meno účinnej látky, ktorú váš liek obsahuje, pre prípad, že by ste ho museli zháňať až na mieste. Lieky proti hnačke sú rovnaké pre všetky, aj tie majte radšej v dostatočnej zásobe.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: