S liekmi na bolesť narábajte opatrne sa môžu aj zabíjať

Bolí vás chrbát alebo hlava? Máte obtiažnu menštruáciu? Alebo vás už niekoľko dní trápi zub, ale predstava zubárskeho kresla vás desí? Ak v týchto a podobných prípadoch bez zaváhania siahnete do kabelky či domácej lekárničky pre niektorú obľúbených piluli


BNA chvíľu zadržte. S liekmi na bolesť by sa malo zaobchádzať opatrne, v opačnom prípade môže ísť dokonca o život.

Šokujúce čísla zo zámoria

V Spojených štátoch zomiera v súčasnej dobe na predávkovanie analgetikami viac žien, než koľko ich ročne zomrie na cestách v dôsledku dopravných nehôd. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nedávno zverejnilo smutné štatistiku, podľa ktorej sa počet úmrtí na predávkovanie analgetikami rok od roku zvyšuje. Išlo síce predovšetkým o opioidné analgetiká, ale aj u tých voľnopredajných je nutné užívať ich podľa inštrukcií lekára alebo lekárnika a v žiadnom prípade neprekračovať maximálne doporučené dávkovanie. A prečo štatistiky hovoria najmä o ženskej časti populácie? Ženy sú k predávkovaniu týmito liekmi náchylnejšie než muži zrejme preto, že viac trpia chronickými bolesťami a tiež závislosť na liekoch u nich vzniká častejšie.

Prirodzené tlmenie bolesti

Lenže ako inak než s pomocou liekov sa vysporiadať s bolestivými stavmi? O ďalších spôsoboch tlmenie bolesti, ako sú lieky, by ste mali začať premýšľať predovšetkým vtedy, keď trpíte nejakým typom bolesti často a dlhodobo. Chronická bolesť vás totiž bude nútiť užívať analgetiká často a trvalo, možno aj v postupne sa zvyšujúcich dávkach. Ak vaša bolesť nie je spôsobená vážnym ochorením a nie je príliš silná, pokúste sa s ňou vyrovnať "alternatívne".

Lieky, ktoré si vezmete na bolesť hlavy alebo chrbta, rieši síce nepríjemný vnem bolesti, nerieši však skutočnú príčinu vášho stavu. A na ten sa skúste zamerať predovšetkým. Napríklad v prípade spomínanej bolestí chrbta a pohybového aparátu vôbec môže pomôcť pravidelné cvičenie, preťahovanie a masáže. Bolesť hlavy má zase často príčinu v premiere strese, nepravidelnom spánkovom a stravovacím režimu, nedostatku tekutín, nadmernej konzumácii kávy alebo naopak nízkom krvnom tlaku. Snažte sa príčinu identifikovať a zamerať sa primárne na jej riešenie.

Nebojte sa liekov užívaných s rozumom

Aj keď by sme po nich nemali siahať bezmyšlienkovite, analgetiká sú v mnohých prípadoch prospešná. Ak raz za čas potrebujete rýchlo prekonať nečakanú bolesť hlavy alebo bolestivú menštruáciu, nič sa nedeje. Rovnako ak vám lekár odporučí užívanie analgetík po obmedzenú dobu napríklad po operácii.

Pri užívaní liekov na bolesť by ste však mali dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • Snažte sa hľadať príčinu bolesti a tú, ak je to možné, riešiť predovšetkým.
  • Nikdy neprekračujte odporúčané dávky liekov, ak je bolesť aj pri maximálnej dávke neznesiteľná, poraďte sa s lekárom.
  • Ak užívate analgetiká, vyhnite sa požívania alkoholu.
  • Niektoré lieky sa majú užívať po jedle, pretože dráždi žalúdok, venujte pozornosť týmto informáciám v príbalovom letáku.

S mýty o analgetikách vás zoznámi nasledujúce riadky:

Liečba, kde prášky nehrajú hlavnú rolu

Okrem použitia "zázračné" tabletky vyskúšajte aj iné spôsoby, ktoré vás dostanú zase do formy:

Bolesti hlavy - ak nimi trpíte pravidelne a úprava životosprávy nepomáha, skúste napríklad akupunktúru alebo rastlinné produkty (priaznivý účinok na bolesti hlavy bol preukázaný napríklad u deväťsilu lekárskeho).

Bolesti chrbta - pravidelné cvičenie a masáž vás ich možno úplne nezbaví, pomôžu vám ale znížiť množstvo liekov, ktoré potrebujete, aby ste sa cítili dobre.

Chrípkové stavy - nesnažte sa prechádzať prechladnutia a chrípkové stavy s pomocou liekov, na to rozhodne nie sú určené. Namiesto toho si doprajte potrebný odpočinok, teplo a dostatok tekutín.

Bolesť zubov - ak bolesť zubov trvá dlhšie ako jeden alebo dva dni, budete musieť navštíviť zubného lekára. Odkladať to nemá žiadny zmysel.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: