Uhorky hydratujú pokožku, paradajky zmierňujú akné, cuketa dodáva iskrivý vzhľad

Zelenina je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a ochranných látok. Málokto však vie, že je aj výbornou prísadou na výrobu domácej kozmetiky. Vyskúšajte ju s nami!......


Paradajky

Paradajky sú bohaté na vitamíny A, C, E a kyselinu listovú. Kozmetika z nich má silné čistiace účinky. Je vhodná pre mastnú a zmiešanú pokožku.

Čistiaca paradajková maska

Potrebujeme: 1 roztlačené paradajka, 1 lyžicu tvarohu, 5 kvapiek citrónovej šťavy
Postup: Všetky uvedené ingrediencie rozmiešame, hotovú zmes nanesieme na tvár a necháme 25 minút pôsobiť. Potom opláchneme teplou vodou.

Slnečné tonikum Na červenú a podráždenú pokožku po opaľovaní rozotrieme upokojujúci prostriedok, ktorý si pripravíme z 1 šálky vychladené kyslej smotany, do ktorej primiešame 2 lyžice paradajkovej šťavy. Nanesieme na postihnuté miesta a necháme pol hodiny pôsobiť. Potom opláchneme.

Uhorky

Uhorky sú cenným zdrojom vitamínu C, skupiny vitamínov B, kyseliny kremičitej a vody. Uhorková kozmetika pokožku hydratuje, osviežuje a napína.

Hydratujúce uhorková maska

Potrebujeme: 1 menšie najemno nastrúhanú uhorku, 1 polievkovou lyžicou smotany, 2 polievkové lyžice jemne mletého ľanového semena
Postup: Všetky uvedené ingrediencie zmiešame. Vzniknutú zmes nanesieme na tvár, krk a dekolt a necháme 25 minút pôsobiť, potom opláchneme.

Maska zo semien uhorky

Semenná maska ??pôsobí veľmi priaznivo na mastnú a pórovitú pokožku tváre. Potrebujeme: 2 polievkové lyžice mletých uhorkových semien, 1 - 2 lyžice smotany. Postup: Semená rozmixujeme a zmiešame so smotanou. Vzniknutú zmes nanesieme na očistenú tvár a necháme 30 minút pôsobiť. Potom pokožku dôkladne opláchneme. Väčšieho účinku môžeme dosiahnuť, keď si pridáme do tejto masky ešte mleté ??tekvicové semienko v pomere 1:1.

Uhorková šťava tíši kožné neduhy

Čerstvo vylisovaná šťava z uhorky je úžasne hojivým prostriedkom na ekzémy, lupienku, žihľavku, akné. Stačí ju 1 x denne naniesť na ložiská a nechať zaschnúť. Potom kožu natrieme mandľovým olejom.

Uhorkovej mazanie na unavené nohy

Potrebujeme: 3 dl čerstvo vylisované šťavy z uhorky, 2 dl 60% liehu (alebo ovocnej pálenky)
Postup: Obe ingrediencie zmiešame a nalejeme do sklenenej fľaše. Tinktúrou natierame boľavé a unavené končatiny, najlepšie večer. Skladujeme v chladničke.

Uhorka zmierňuje spáleniny

Uhorková šťava zmierňuje a lieči následky slnečného úpalu.

Mrkva

Táto zelenina sa môže pýšiť hojivými a regeneračnými účinkami. Preto je vhodná na ošetrenie citlivej, zrelej a podráždenej pokožky.

Mrkvová šťava upokojí kožné problémy

Čerstvo vylisovaná šťava z mrkvy je úžasne hojivým prostriedkom na ekzémy, lupienku, žihľavku, akné. Stačí ju 1 x denne naniesť na ložiská a nechať zaschnúť. Potom kožu natrieme mandľovým olejom.

Výživná pleťová maska ??z mrkvy

Potrebujeme: 2 lyžice smotany, 1 žĺtok, 1 lyžičku čerstvej mrkvovej šťavy. Postup: Všetky prísady zmiešame a vzniknutú zmes potom nanesieme na tvár a necháme 20 minút pôsobiť, potom pokožku opláchneme teplou vodou. Regenerujúce maska ??z mrkvy

Potrebujeme: 1 lyžicu najemno nastrúhanej mrkvy, 1 lyžicu tučného tvarohu, 1 lyžičku medu, pol lyžičky citrónovej šťavy
Postup: Všetky uvedené prísady zmiešame dokopy, vzniknutú zmes nanesieme na tvár a dekolt a necháme 20 minút pôsobiť. Po uplynutí tejto doby opláchneme teplou vodou.

Cuketa

Cuketová kozmetika je vhodná pre suchú a podráždenú pokožku. Jej semená môžeme s úspechom použiť na mastnú alebo zmiešanú pleť.

Cuketová pleťová maska

Potrebujeme: 2 lyžice najemno nastrúhanej cukety, 3 kvapky citrónovej šťavy a 1 lyžicu jemne mletých ovsených vločiek, 2 lyžice vriacej vody

Postup: Vločky prelejeme vriacou vodou a necháme vychladnúť, potom primiešame cuketu a citrónovú šťavu. Zmes nanesieme na tvár, krk a dekolt a necháme 20 minút pôsobiť. Potom dobre zmyjeme. Táto maska ??pleť rozjasní a vypne.

Maska zo semien cukety

Semenná maska ??pôsobí veľmi priaznivo na mastnú a pórovitú pokožku tváre. Potrebujeme: 2 polievkové lyžice mletých cuketových semien, 1 - 2 lyžice smotany. Postup: Semená rozmixujeme a zmiešame so smotanou. Vzniknutú zmes nanesieme na očistenú tvár a necháme 30 minút pôsobiť. Potom pokožku dôkladne opláchneme. Väčšieho účinku môžeme dosiahnuť, keď si pridáme do tejto masky ešte mleté ??tekvicové semienko v pomere 1:1.
Cuketa zmierňuje spáleniny
Cuketová šťava mierni a lieči následky slnečného úpalu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: